Zadzwoń i zamów: + 48 533 819 189
Jak działa schodołaz?
Jak działa schodołaz?

Jak działa schodołaz?

 

Schodołazy na wynajem w Warszawie to rozwiązanie, które ułatwia poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową i pomaga pokonać bariery architektoniczne, takie jak schody. Uniwersalny schodołaz gąsienicowy pasuje praktycznie do wszystkich modeli wózków inwalidzkich posiadających koła. Zobacz, jak działa to urządzenie i jakie jeszcze rodzaje schodołazów są dostępne w wypożyczalni.

Schodołaz z wypożyczalni w Warszawie – rodzaje urządzeń

Schodołazy, które wypożyczalnia przeznacza na wynajem, są wyposażone w silnik elektryczny zasilany akumulatorem. Modele gąsienicowe działają na zasadzie podobnej do wozów bojowych. Gąsienice o odpowiedniej długości, dopasowanej do wózków inwalidzkich, obracają się i dzięki temu mechanizmowi niepełnosprawni wjeżdżają po schodach. W przypadku chęci zastosowania schodołazów gąsienicowych schody muszą spełniać dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze napęd gąsienicowy wymaga schodów prostych, o kanciastych krawędziach, a po wtóre kąt nachylenia nie może przekraczać 35 stopni. Wypożyczalnia schodołazów Warszawa oferuje kilka rodzajów urządzeń:

  • lekki i poręczny schodołaz z płozami,
  • schodołaz gąsienicowy na chody o kącie nachylenia do 35 stopni,
  • schodołaz kroczący z krzesełkiem,
  • schodołaz kroczący po stopniach zintegrowany z wózkiem.

Schodołaz gąsienicowy na proste, kanciaste schody

Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją i mechanizmem wciągającym wózek inwalidzki po schodach. Schodołaz gąsienicowy TK 100 przeznaczony jest do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich zarówno w dół, jak i w górę, ale tylko po prostych i niezbyt stromych schodach o kanciastych krawędziach. Parametry techniczne zostały tak dopasowane, ale urządzenie było funkcjonalne i pasowała do wielu modeli wózków inwalidzkich, które są wyposażone w koła. Schodołaz gąsienicowy można stosować do wózków dla dorosłych i modeli mniejszych przeznaczonych dla dzieci. Udźwig w prezentowanym modelu (waga pasażera wraz z wózkiem) wynosi 130 kg. Schodołaz gąsienicowy porusza się z prędkością 6,45 m/min w górę i 8,81 m/min w dół i może pokonać 200 stopni przy w pełni naładowanej baterii. Wydajność tego modelu zależy głównie od przewożonego ciężaru. 

Schodołazy kroczące

Inny rodzaj mechanizmu niż gąsienice wykorzystano do skonstruowania schodołazów kroczących. Warszawska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dysponuje urządzeniami, które są wyposażone w krzesełko dla osoby niepełnosprawnej lub na stałe zintegrowane z wózkiem inwalidzkim. Na uwagę zasługuje również schodołaz na płozach, który nie zajmuje wiele miejsca i jest stosunkowo lekki w porównaniu z innymi modelami. Duży wybór urządzeń pozwala na dopasowaniu wariantu do potrzeb użytkowników, a także konstrukcji schodów, które znajdują się w budynku. NFZ nie refunduje zakupu tego typu udogodnień dla osób niepełnosprawnych, dlatego produkt nie posiada kodu NFZ. Istnieje jednak możliwość dofinansowania zakupu schodołazów z funduszu dla osób niepełnosprawnych na pokonanie barier architektonicznych lub opcja wynajmu urządzenia w wypożyczalni

Lekki schodołaz wyposażony w płozy 

Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego z Warszawy dostarczy wózek inwalidzki pod wskazany adres na terenie miasta stołecznego i okolic. W razie potrzeby obsługa wniesie urządzenie do budynku i zademonstruje, jak zamontować do schodołazu wózek inwalidzki. Dzięki instruktażowi opiekun, który będzie pomagał osobie niepełnosprawnej pokonać bariery, nauczy się jak używać urządzenia w praktyce. Schodołaz z płozami to model, do którego wpina się różne rodzaje wózków inwalidzkich. Wariant Liftkar PT-UNI pozwala osobie niepełnosprawnej na pokonanie schodów w obie strony bez konieczności schodzenia z własnego wózka inwalidzkiego. Schodołaz jest wyposażony w regulowany zagłówek, a to umożliwia dopasowanie wysokości do wzrostu pasażera. Wystarczy tylko najechać wózkiem tyłem na urządzenie i zabezpieczyć oparcie wózka, a mechanizm kroczący pokona każdy stopień. 

Schodołaz z krzesełkiem

Montaż platformy schodowej przy wejściu do budynku użyteczności publicznej planuje się zwykle na etapie projektu architektonicznego. Schodołaz kroczący z krzesłem firmy Alber to uniwersalne urządzenie, które nie wymaga wcześniejszego przygotowania schodów. Niemiecki sprzęt zniweluje bariery dla osoby niepełnosprawnej na każdego rodzaju schodach. Alber jest przeznaczony do transportowania inwalidy na specjalnym krzesełku wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, podnóżek i podłokietniki. Urządzenie może pracować na schodach prostych i kręconych przy wysokości stopni od 11 do 20 cm oraz minimalnej szerokość schodów wynoszącej 60 cm. 

Schodołaz z mechanizmem kroczącym a gąsienicowy 

Schodołaz kroczący poradzi sobie z bardziej stromymi schodami, niż urządzenie na gąsienicach, a akceptowalny kąt nachylenia schodów wynosi nawet do 50 stopni. Schodołaz gąsienicowy jest przeznaczony na schody, który kąt nachylenia wynosi do 35 stopni. Samo urządzenie jest lekkie i waży niespełna 25 kg, a maksymalne obciążenie krzesełka to 120 kg. Schodołaz gąsienicowy waży ponad 50 kg, a udźwig (osoba niepełnosprawna wraz z wózkiem inwalidzkim) to 130 kg.  

 

Schodołaz kroczący z wózkiem inwalidzkim

A oto kolejny, już ostatni typ schodołaza z wypożyczalni w Warszawie – schodołaz kroczący, którego częścią jest wózek inwalidzki. Urządzenie poradzi sobie na schodach prostych betonowych, a także na krętych i wąskich stopniach wykonanych z dowolnego materiału. Ten typ urządzenia kroczącego obsługiwany jest wraz z wózkiem inwalidzkim, który jest specjalnie dostosowany. Wózek inwalidzki po wypięciu ze schodołaza może być normalnie używany. Na czas transportu schodami użytkownikowi zaleca się zapięcie pasami bezpieczeństwa. Wypożyczalnia wózków inwalidzkich i schodołazów w Warszawie chętnie doradzi i podpowie, który sprzęt sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Warto zapytać o to obsługę, korzystając z szybkiego kontaktu pod nr tel. + 48 533 819 189. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.