
Jak skutecznie zapobiegać odleżynom podczas długotrwałej choroby?
Konieczność stałego leżenia jest związana z ryzykiem pojawienia się u chorego odleżyn oraz innych negatywnych konsekwencji pozostawania przez długi czas w bezruchu. Pierwsze ogniska martwicy najczęściej pojawiają się w okolicach kości ogonowej oraz w takich miejscach jak łopatki, pośladki, kostki i pięty. Są to rejony bezpośrednio przylegające do podłoża, dlatego to na nich koncentruje się największy ucisk. Wypożyczalnia łóżek dla chorych (Warszawa) dysponuje łóżkami ortopedycznymi, które zapobiegają powstawaniu odleżyn. Wyposażenie w materac przeciwodleżynowy zwiększy komfort chorego. Sprzęt można zakupić lub wynająć, uiszczając opłatę za wypożyczenie.
Odleżyny na kości ogonowej
Martwica w okolicy kości ogonowej może pojawić się w wyniku stałego leżenia. Przyczyną tego zjawiska, które dotyka wielu unieruchomionych pacjentów, jest nadmierne dociskanie kośćmi tkanek miękkich do podłoża. W efekcie zostaje ograniczony przepływ krwi i powstaje martwica rozprzestrzeniająca się w głąb ciała. W najbardziej zaawansowanym stadium może ona przechodzić nawet do kości.
Aby zapobiegać powstawaniu ogniska zapalnego, warto zastosować poduszki przeciwodleżynowe oraz ubierać pacjenta w przewiewną bieliznę. Niezbędna w takim przypadku jest również dokładna pielęgnacja pośladków oraz okolic kości ogonowej. Utrzymanie higieny i delikatne masaże, które mają na celu przywrócenie krążenia, zapobiegają pojawieniu się zmian na skórze. Jeśli mimo troskliwej opieki i odpowiedniej profilaktyki wystąpią niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Wynajem łóżek rehabilitacyjnych Warszawa
Przy długo trwającej chorobie, która wymaga od pacjenta leżenia w łóżku, lekarz może zalecić sięgnięcie po sprzęt rehabilitacyjny. W Warszawie wypożyczalnia RENT-MED dysponuje łóżkami ortopedycznymi na wynajem, które m.in. zapobiegają powstawaniu martwicy. Profilaktyka przeciwodleżynowa w tego rodzaju urządzeniach polega przede wszystkim na wyposażeniu łóżka w wielostopniową regulację wysokości podpory pod plecy i nogi w dużym zakresie. Dodatkowo łóżka są wyposażone w mechanizm do pionizacji oraz regulowane barierki zapewniające leżącemu bezpieczeństwo. Dzięki temu elektryczne łóżka rehabilitacyjne są wygodne dla chorego, wspierają w walce z odleżynami i zapewniają profesjonalną pomoc opiekunowi.
Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego z warszawskiej wypożyczalni w materac przeciwodleżynowy to jedna z najlepszych decyzji w trosce o zdrowie i komfort chorego. Materace tego typu zaleca się wszystkim osobom, które są unieruchomione i nie mogą samodzielnie zmienić pozycji swojego ciała. Jeżeli chory korzysta z łóżka z materacem przeciwodleżynowym, unika ucisku w jednym miejscu, dlatego nie ma ryzyka, że z czasem np. w okolicy kości ogonowej i pośladków, na łopatkach czy innych częściach ciała pojawią się oznaki martwicy. W asortymencie sklepu znajdują się specjalistyczne materace przeciwodleżynowe o konstrukcji rurowej i bąbelkowej.
Materace przeciwodleżynowe polecane przy większej masie ciała
Wybierając materac do łóżka rehabilitacyjnego, klienci zwracają uwagę na funkcjonalność i wytrzymałość materiałów oraz na konstrukcję. Cechą charakterystyczną materacy przeciwodleżynowych jest specjalna budowa stymulująca ruch. To właśnie dzięki niej tkanki ciała narażone na odleżyny są zmuszane do pracy, a krążenie płynów ustrojowych pozostaje stale zachowane.
Materac o budowie rurowej ma umiejscowione poprzecznie komory w kształcie wałków. Komory napełniają się powietrzem w sposób pulsacyjny, a ich dodatkową zaletą jest możliwość wyjęcia jednej z nich, np. z miejsca po operacji, w którym zlokalizowana jest rana. Ten rodzaj materaca szczególnie poleca się chorym z nadmierną masą ciała, którzy długotrwale leżą i mogą powstawać u nich odleżyny.
Pompa z technologią zmiennociśnieniową
Drugim rodzajem materaca chroniącego przed odleżynami jest model o konstrukcji bąbelkowej. W tym przypadku urządzenie opiera się na niewielkich okrągłych komorach napełnianych powietrzem i sprawdza się do łóżka rehabilitacyjnego dla osób chorych z umiarkowaną wagą. W obu wariantach (materac rurowy i bąbelkowy) zastosowano technologię, która sprawia, że tkanki skóry mającej styczność z powierzchnią materaca są uciskane naprzemiennie. Specjalna pompa zapewnia stały dostęp powietrza, cyrkulację oraz odpowiednie ciśnienie. Kompresor sterujący pompą powoduje, że poszczególne komory podnoszą się przy napełnianiu powietrzem i opadają, gdy powietrze zostaje odessane.
Jaki rodzaj materaca wybrać?
Kształt wypustek to kryterium, które pozwala odróżnić poszczególne rodzaje materacy i dobrać odpowiedni wariant do stopnia zaawansowania choroby, stanu pacjenta i jego potrzeb. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na jakie rozwiązania można się zdecydować? Oto one:
-
materac przeciwodleżynowy rurowy z wyjmowaną jedną komorą,
-
materac przeciwodleżynowy z wypustkami w kształcie bąbelków,
-
materac zmiennociśnieniowy odpowiedni dla osób z umiarkowaną wagą,
-
model napełniany pulsacyjnie odpowiedni do łóżka rehabilitacyjnego dla osoby z nadwagą,
-
cicho pracujący kompresor – maksymalnie do 50 decybeli.
Minimalizowanie ryzyka martwicy tkanek
Leczenie odleżyn, pomimo postępu w medycynie, to trudny i długotrwały proces. Jak długo goją się odleżyny? Leczenie może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy i nie w każdym przypadku jest skuteczne. Dlatego pacjenci unieruchomieni chorobą od razu mają wprowadzaną profilaktykę przeciwodleżynową – bo znacznie łatwiej zapobiegać martwicy tkanek, niż ją leczyć. Pacjent pielęgnowany w odpowiedni sposób, często obracany zgodnie z zaleceniami, a przy tym korzystający z odpowiedniego wyposażenia do terapii w domu jest mniej narażony na ryzyko pojawienia się martwicy. Łóżka rehabilitacyjne oraz materace przeciwodleżynowe klienci skompletują, korzystając z asortymentu sklepu i wypożyczalni ze sprzętem medycznym w Warszawie.